Ogólnopolski Dzień Trzeźwości.
Jeszcze mamy w pamięci telewizyjne „Maratony Trzeźwości” i niezapomnianą redaktor Ewę Cendrowską. To było o nas, o tym, co działo się w klubach abstynenckich i to my byliśmy uczestnikami i kibicami tych programów. Do dzisiaj w wielu miejscowościach rozgrywane są powstałe z inspiracji „Maratonu” biegi trzeźwościowe. Szczególną symbolikę miał poniedziałek poprzedzający Święta Wielkanocne nazywany Ogólnopolskim Dniem Trzeźwości. Chociaż, już od kilkunastu lat telewizja nie emituje „Maratonów trzeźwości” to idea obchodów dnia trzeźwości w Wielki Poniedziałek w wielu regionach Polski przetrwała.
Krajowa Rada Związków i Stowarzyszeń Abstynenckich przy wsparciu Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Warszawie postanowiło kontynuować to święto.
W 2014 roku Ogólnopolski Dzień Trzeźwości przypada na 14 kwietnia.
Uzależnienie od alkoholu, jest jednym z największych problemów naszego społeczeństwa, ma zasadniczy wpływ na degradację człowieka, jego bierną postawę w otaczającej go rzeczywistości. Nadużywanie alkoholu sprzyja utrwalaniu się bezrobocia, wzrostu przemocy, przestępczości, naruszaniu prawa i porządku publicznego, łamania prawa przez nietrzeźwych kierowców, naruszanie prawa związane z obrotem alkoholem poprzez sprzedaż nieletnim i nietrzeźwym. Stan zdrowia naszego społeczeństwa ulega stałemu pogarszaniu, alkohol ma wpływ nie tylko na psychik człowieka jest równie, przyczyną wielu chorób somatycznych. Należy sobie zadać pytanie – co ja jako obywatel tego kraju mogę zrobić, aby alkohol nie zbierał takich „plonów”, szczególnie wśród młodych ludzi, czy muszę w swojej rodzinie pielęgnować chore tradycje takie jak, toasty z różnych okazji za zgodą rodziców wznoszone przez dzieci, czy chociażby śpiewania „a kto z nami nie wypije….”, itd.?
Jest to również okazja do zaprezentowania działalności stowarzyszeń abstynenckich, zwrócenia uwagi na problemy wzrostu spożycia alkoholu i zagrożeń z tego wynikających. Wykorzystajmy to święto do promocji zdrowych form spędzania wolnego czasu jako działań rehabilitacyjnych i profilaktycznych. Dla decydentów środków masowego przekazu jak i obywateli naszego kraju jest to moment na refleksję, okazją do głębszego zastanowienia się nad tym, jaką rolę alkohol odgrywa w naszym życiu.
Mamy nadzieję, że ten dzień stanie się ważnym elementem promocji ruchu abstynenckiego i propagowania idei trzeźwości jako normy społecznie akcentowanej.
Zwracamy się do wszystkich środowisk abstynenckich i trzeźwościowych o włączenie się w działania organizacyjne Ogólnopolskiego Dnia Trzeźwości w dniu 14 kwietnia w 2014 roku i kontynuowanie tego święta w latach następnych.
Przewodniczący Krajowej Rady
Sylwester Staniszewski